ETKiNLiKLER

MASAL SAATİ“Masallar çocuk beynini güçlendiren besinler gibidir.”

Nörobiyolog, Pedagog, Prof. Dr. Gerald Hüther


Masal Saati'nde çocuklar profesyonel bir masal anlatıcısının rehberliğinde masal dünyasında bir yolculuğa çıkarlar. Anlatıcı masalı kendi yaşıyormuşcasına anlatır; masalın imgelerini bedeniyle, sesiyle, sözüyle ve gerektiğinde sessizliği de kullanarak ''boşluğa'' çizeriz. Masalı dinleyen çocuklar da ''boşluk''ta oluşan imgeleri kendi hayal dünyalarının sınırsızlığında yeniden oluştururlar. Böylelikle çocukların hayalgücü ve yaratıcılıkları gelişir. 


Çocuklar masalı kendi tahayyüllerinde yaşamaya başlayınca, masal karakterleriyle birlikte duygudan duyguya, halden hale geçerler; onlarla birlikte heyecanlanır, şaşırır, onlarla birlikte korkar ya da kahramanca mücadele ederler. Duygu merkezleri güçlü bir şekilde uyarılan çocuklar kahramanların karşılaştığı sorunları kendi sorunlarıymış gibi deneyimler ve çözümler üretirler. Böylelikle hem empati becerileri hem de kendi çözümlerini bulma deneyimleri gelişir. Çocukların özgüvenleri artar. Bilimsel araştırmalar göstermektedir ki; küçük yaşta düzenli masal dinleyen çocuklar masal dinlemeyen çocuklarla kıyaslandığında, yetişkinlik dönemlerinde karşılaştıkları problemlerle çok daha rahat baş edebilmektedirler.     


Tüm bunların yanı sıra, masal saati çocukların dinleme ve anlatma becerilerini de geliştirmektedir. Masallar içlerinde anlatıldıkları dilin kelime hazinelerini taşırlar. Masal dinlemek; çocukların kelime dağarcığını zenginleştirir ve dili daha etkin kullanmalarını sağlar.


Menü

Facebook
Twitter